Odkryj na Obozie Optimum.

Geneza

Przygoda rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy to jeden z członków francuskiej Wspólnoty Emmanuel, po przeczytaniu bestsellerowej książki Johna Eldredge’a o męskości „Dzikie serce” pojechał do Kolorado, by przeżyć obóz organizowany przez jej autora i jego ekipę. Po powrocie zaproponował kilku mężczyznom, by przeżyli to samo doświadczenie. „Było nas około dziesięciu. Był styczeń 2012 roku.” Od tego czasu do dziś w obozach Optimum organizowanych dwa razy do roku we Francji wzięło udział już 2000 mężczyzn.

horseshoe-bend

Początki w Polsce

W 2017 roku 4-osobowa ekipa z Polski wybrała się na obóz Optimum do Francji, aby przeżyć go na własnej skórze i zebrać doświadczenia do organizacji wydarzenia w Polsce. Pierwszy Obóz Optimum w Polsce odbył się w 2018 roku w Hucie Polańskiej (woj. podkarpackie). Druga edycja miała miejsce w 2019 w Folwarku na Półwyspie (woj. zachodniopomorskie).

Męskość jest powołaniem

Jesteśmy przekonani, opierając się na gruncie tradycji chrześcijańskiej i osiągnięciach nauk humanistycznych, że męskość podobnie jak kobiecość jest powołaniem – to znaczy jest nam jednocześnie dana jak i zadana, jest wezwaniem i odpowiedzią na to wezwanie. Mężczyzna ma jednocześnie przyjąć siebie jako mężczyznę i podjąć wysiłek, by stawać się nim coraz bardziej.

Bycie mężczyzną wśród mężczyzn

Ale osiągnięcie tego na własną rękę jest bardzo trudne. W tradycyjnych społecznościach, każdy nastolatek musi przejść inicjację, by wejść w świat dorosłych i odpowiedzialnych mężczyzn. To przejście z dzieciństwa do dorosłości miało mu uświadomić jego powołanie i jego misję jako mężczyzny w służbie wspólnoty. W tym procesie ważną rolę odgrywali starsi mężczyźni, którzy pomagali mu przekroczyć ten próg i po dokonanej inicjacji potwierdzali pełnię jego męskiej tożsamości.
Także dziś mężczyzna potrzebuje towarzyszenia innych mężczyzn w jego drodze męskości. Dlatego tak wielu z nas uprawia sporty zbiorowe, chodzi na mecze czy do baru, jeździ na ryby czy na polowanie. Dla nas te momenty są niezwykle istotne, by naładować baterie, wzajemnie się wspierać, dopingować do stawania się lepszymi mężczyznami w naszej rodzinnej, zawodowej, społecznej i osobistej misji.

Męskie serce jako odbicie Serca Boga

Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.” (Rdz 1, 27). Kościół zawsze odczytywał w tym wersie Księgi Rodzaju potwierdzenie bardzo głębokiej prawdy: mężczyzna i kobieta, każdy według własnego geniuszu, są odbiciem samego Boga. Dlatego też, pogłębianie znajomości tego skarbu, jakim jest serce mężczyzny pomaga lepiej poznać serce samego Boga.
To jedno z najważniejszych przekonań ekipy Optimum. Wielkie pragnienia, które poruszają serce mężczyzny – przeżycia przygody, walki o dobro, oddania życia za kobietę, sprawowania władzy i ojcostwa mają swoje źródło w sercu samego Boga. W tym kontekście Optimum jest także odkrywaniem niezgłębionego serca Boga, które w swojej osobie, objawił nam Jezus Chrystus.

Ta wizja męskości nie jest niczym nowym, wręcz przeciwnie – jest zakorzeniona w Piśmie świętym, Tradycji i nauczaniu Kościoła katolickiego. Chcemy „zwrócić” mężczyznom to wielowiekowe dziedzictwo, uzupełniając je o to, co nauki humanistyczne mówią nam o mężczyznach.
Konferencje, jakie głosimy w czasie tych 3 dni, są owocem pracy zespołowej. Zostały opracowane przez grupę świeckich i księży o odpowiednich kompetencjach teologicznych, filozoficznych, antropologicznych i psychologicznych.


Obóz Optimum to misja prowadzona przez katolicką Wspólnotę Emmanuel.

Wyrusz z nami w podróż!​

© 2024 Wspólnota Emmanuel 

ALL RIGHTS RESERVED